Il Dona er skabt på passionen for den gode smag. Køkkenet tager sit udgangspunkt i nordiske og overvejende økologiske råvarer præsenteret enkelt men tilsat fantasi. Hertil naturvin og økologiske øl, vand og juice. Restaurant Il Dona Ristorante har en klar holdning til at menuen skal være i balance, så ”mest grønt og mindre kød” er den røde tråd, fordi der er så meget god smag i grøntsager.
Det lette, grønne køkken med ansvarlighed i valget af råvarer er en mærkesag for køkkenchefen Susanne Schlie, der har en fortid på Premisse, Marv & Ben og Grønbech og Churchill. Ambitionen er at bevise, at en god madoplevelse også handler om den gode smag, der kan trylles frem af helt almindelige grøntsager, når de tilberedes med fantasi og omtanke. Selv om grønt har en stor plads i kokkens hjerte, er Il Dona ikke fanatisk, og der er altid en hovedret med kød. Alle retter følges helt til dørs af vine fra italienske vinproducenter, der er lige så passionerede omkring god smag som Il Dona. Til gæster, der ikke drikker alkohol, sammensætter sommelieren en særlig juicemenu.Passionen for god, sund mad, der virkelig smager, er lige så stærk som ønsket om at dele ud af oplevelsen og skabe de bedste rammer for godt samvær. Il Dona bor i en af Københavns ældste gader og har på 1. sal indrettet en stemningsfyldt og imødekommende restaurant, der mest af alt give en fornemmelsen af at være gæst i et privat hjem. Fra restauranten er der adgang til Kvægloftet, hvor de massive bjælker, bindingsværk og rustikke rum giver en helt særlig ramme for både selskaber, receptioner, seminarer og andre arrangementer.
Værd at vide
Maden: Stort fokus på det grønne køkken, uden dog at være fanatisk. Du kan både vælge a la carte og faste menuer. Der er nye retter på menuen hver uge. Vinen: Stort udvalg i naturvine, der er den mest rene vin, du kan drikke. Det er vin, der smager af det sted, druen er dyrket (terroiret), og vinen er fremstillet med mindst mulig indblanding i de naturlige processer.Hos gode venner: På Il Dona er stemningen afslappet, og både kokke og tjenere tager gerne en snak om mad, vin, smag, råvarer og deler ud af meninger om samme. Restauranten: Il Dona har plads til 45 gæster, mens Kvægloftet kan rumme op til 80 spisende gæster.Anmeldelse: Læs Børsens anmeldelse.
Vigtigt at vide